Spoznajte bylinky: Ajowan, rímska rasca a sumac

Čím viac vieme o tom, čo nášmu telu skutočne prospieva, tým menej vyhadzujeme peniaze doslova von oknom na doplnky a vitamíny (a nielen to). A navyše, ohúriť svoje telo i našich blízkych chutnými dobrotami s reálnymi bylinkami a koreninami s prívlastkami protizápalové, liečivé, či ochranné, má svoje nespochybniteľné výhody a to ani nemusíte vedieť komplikované latinské názvy našich ďalších troch rastlinných zázrakov. Stačí, ak to risknete a možno si niektorú z nich obľúbite aj u vás doma.

Orientálny ajowan zlepší chuť jedla i trávenie po ňom

Ajowan, trachyspermum ammi, drsnoplodka parascová, ajwain, carum copticum, pod všetkými týmito názvami sa skrýva chuť pripomínajúca ligurček. Používa sa najmä v indickej a orientálnej kuchyni. Pomáha pri liečbe tráviacich ťažkostí, pri nepríjemnom pálení záhy, či refluxe. Malé semienka garantujú nielen zaujímavú chuť jedla, ale zároveň ho obohatia o množstvo bioaktívnych účinkov. Ajowan obsahuje látku thymol so silným antibakteriálnym a protiplesňovým účinkom. Vhodný je tiež ako prírodná posila pri liečbe respiračných ochorení. Ajowan sa najčastejšie kombinuje s kumínom (rímska rasca), zázvorom alebo galangalom.

Ajowan môžeme pridávať do kvasenej zeleniny, strukovinových pokrmov, indického dhalu alebo avokádového dipu. Spolu s horčicovými semienkami sa používa pri krátkej tepelnej úprave tzv. krížovej zeleniny (napríklad bok choy/čínska kapusta, brokolica, kapusta, či žerucha). Výborne sa hodí do ovocného chutney.

Rímska rasca prinesie „bezvetrie“

-Spoznajte

Rímska rasca alebo rascovec (lat. Cuminum Cyminum) z čeľade mrkvovitých je na rozdiel od rasce lúčnej (lat. Carum carvi) menej známou rascou v našich končinách. Tento malý zázrak podporuje trávenie a pomáha pri liečbe zažívacích problémov, ako je napríklad nepríjemná plynatosť. Zlepšuje chuť do jedla a obsahuje vitamíny ako tiamín, roboflavín, niacín, vitamín A, C, E, K a vitamín B6. Je bohatá na bielkoviny, sacharidy, vlákninu, a primerané množstvo tukov a mastných kyselín. Má intenzívnejšiu arómu, najmä ak sa rozhodnete utlačiť semienka v mažiari. Rímsku rascu môžete používať podobne ako našu tradičnú rascu. A ak vám predsa len nesadne jej chuť, jednoducho ju viete zjemniť v zmesi s horčicovými a koriandrovými semienkami a lúčnou rascou.

Sumac s chuťou citrusu

Červená farba, citrusová chuť a blahodarné liečivé účinky. Sumac, sumach, sumak, alebo škupma je tradičné korenie orientálnej kuchyne. Získava sa z plodov kríka rastúceho v oblasti Blízkeho východu, v Austrálii, v Ázii a v subtropických oblastiach sveta. Má protiplesňové, antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky.

Sumac je v našej strave nápomocný pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, ale aj pri metabolickom syndróme u diabetikov, a to pre svoju schopnosť znížiť glykemický index.

Sumac pridávajte na záver do mäsových pokrmov, šalátov a rôznych pochúťok. Výborne chutí na vajíčkovej omelete, v zeleninových predjedlách s cibuľou či cesnakom, alebo aj na syroch.

TIP: Vyskúšajte zálievku do letných šalátov s korením sumac:  korenie jednoducho vmiešajte do olivového oleja, pridajte ume ocot, javorový alebo topinamburový sirup a chilli.

Podobné články

O varení vo veľkom so Silviou Horeckou

Som typický jedinec, ktorému „družinárske“ menu nesedelo.

Rožok s maslom je nuda

Spravte si na raňajky konečne niečo iné ako pečivo s maslom alebo jogurt, tu je niekoľko tipov od našej konzultantky Silvii Horeckej.
všetky články
crossmenuarrow-leftarrow-right