Magická sila byliniek a korenín

Obedy-Tuto-Magicka-sila-byliniek-a-korenin

Bylinky a korenie ako liek dokážu zlepšiť aj náladu

Snáď vo všetkých kultúrach nájdeme stopy po používaní byliniek a korenín na kulinárske a liečivé účely. Korenie nielenže zvyšuje chuť, arómu a farbu potravín a nápojov, ale tiež prispieva k ochrane pred akútnymi a chronickými chorobami. V súčasnosti existuje dostatok dôkazov o antioxidačných, protizápalových, protirakovinových účinkoch korenín a byliniek. Dokážu znížiť hladinu glukózy a cholesterolu, alebo pozitívne ovplyvnia našu náladu. A neuveríte aj nevyhnutná soľ môže byť nahradená rôznymi bylinkovými soľami.

„Alchýmia“ prírody na našom tanieri

Koreniny a bylinky obsahujú rôzne bioaktívne zložky – dôležité flavonoidy a polyfenoly (ale aj triesloviny, alkaloidy, fenolové diterpény, vitamíny, zlúčeniny obsahujúce síru). Tak napríklad klinček, rozmarín, šalvia, oregano a škorica sú zdrojom antioxidantov s vysokým obsahom fenolových zlúčenín. I keď jednoduchý fenol je vo svojej podstate toxický, ALE rastliny (a to je to tajomstvo rastlinnej alchýmie) dokážu vytvárať fenolové zlúčeniny so schopnosťou viazať škodlivé radikály kyslíka. Ak budete počuť názvy – vanilín, rutín, kvercetín, kyselina vanilová, kyselina hydroxyško- ricová alebo kyselina kávová – tak to sú tie najznámejšie rastlinné zázraky.
K protizápalovej strave neodmysliteľne patria aj chilli papričky, škorica, zázvor, čierne a farebné korenie, kurkuma, senovka grécka, rozmarín a cesnak, ale aj sofistikované korenia ako timut (nepálske korenie), sečuánske korenie, melegueta, kubéby a pod. Čierne, či farebné korenie tu hádam už ani nemusíme predstavovať a chilli sa stalo vo väčšom či menšom množstve obľúbeným doplnkom stravy pre mnohých z nás. Sústreďme sa preto radšej na menej známe, ale o to zaujímavejšie a užitočné bylinky a koreniny.

Spoznajte Perillu

Začneme perillou krovitou – bylinkovou favoritkou v kuchyni Silvie Horeckej. Perilla je krásna aromatická jednoročná bylinka pôvodom z východnej Ázie, používaná v čínskej medicíne. Vzhľadom pripomína žihľavu. Na rozdiel od nej však nepŕhli a má príjemnú korenistú chuť. Štúdie poukazujú na jej pozoruhodné vlastnosti – antioxidačné účinky, ale aj protinádorovú a protizápalovú aktivitu.

Perilla je prírodné antihistaminikum, teda pôsobí proti alergii a zmierňuje prejavy pri atopickej dermatitíde. V ázijskom liečiteľstve je to tradičný liek na ochorenia súvisiace s multifaktoriálnym ochorením pod názvom atopický pochod (astma, alergia, polinoza, atopická dermatitída). Perilla má ochranný účinok proti poškodeniu ľudských kožných fibroblastov (základná bunka väziva) vyvolaného UV žiarením, preto by sme ju mali aj na základe iných zdravotných benefitov (protizápalové účinky) používať v jedlách čo najčastejšie aj v rámci prevencie pred starnutím.

Existuje viac druhov perilly s rôznorodým sfarbením listov a stoniek. Napr. zelená kórejská je pikantnejšia. Perilla je vynikajúca do šalátov, k zelenine, do polievok aj do tradičného vývaru. Môžete ju jesť čerstvú, varenú, urobiť z nej pesto, podobne ako bazalkové, môžete ju aj sušiť. Perillu môžete pestovať vonku od jari do neskorej jesene (november). V sezóne ju môžete nájsť, napr. v Metre v črepníku, balené čerstvé listy sú dostať v niektorých ázijských obchodoch (Shiso leaves), občas ju vídavam na trhoch, semienka v e-shopoch alebo niekedy aj v Tescu.

Pečená cvikla na korení Panch Phoron

Ingrediencie: červená repa (1 stredne veľká buľva), 150 g čerstvej kozej ricotty, listy bazalky a perilly, 1 – 1,5 č.l. Panch Phoron (zmes: senovka grécka, černuška - nigella sativa, fenikel, kumín, horčicové semienka), štipka saturejky, mletého čierneho korenia a korenia Sumac, soľ, vínny ocot (alebo balzamikový ocot)

Postup:
1. Červenú repu umyjeme, odrežeme časť pri koreni a listoch. Povaríme vo vode cca 30 min. Vodu zlejeme a zbavíme sa tak z časti oxalátov. Po vychladnutí repu olúpeme a nakrájame na štvrtiny. Rozložíme na plech, podlejeme vodou s citrónom a s lyžicou vínneho octu. Posypeme korením Panch Phoron a pečieme pri 180 °C, cca 45 min.

Alebo si upečte umytú repu vcelku, v alobale – stačí ju posypať korením Panch Phoron, potrieť citrónovou šťavou, balzamikovým octom, osoliť, a pevne zabaliť do alobalu – piecť pri 180 °C cca 60 – 75 min. 

Podobné články

O varení vo veľkom so Silviou Horeckou

Som typický jedinec, ktorému „družinárske“ menu nesedelo.

Rožok s maslom je nuda

Spravte si na raňajky konečne niečo iné ako pečivo s maslom alebo jogurt, tu je niekoľko tipov od našej konzultantky Silvii Horeckej.
všetky články
crossmenuarrow-leftarrow-right